Autosport

Nalazite se ovdje: Početna stranicaAutosportWRC: U trileru na švedskom snijegu opet pobijedio Sebastien Ogier

WRC: U trileru na švedskom snijegu opet pobijedio Sebastien Ogier

Rally Sweden, druga utrka Svjetskog prvenstva, proteklog je vikenda bio pun uzbuđenja i neizvjesnosti, ali nakon svega pobjednik je opet uobičajen – Sebastien Ogier u Volkswagenu Polu R WRC.

Aktualni svjetski prvak do pobjede je došao jako teško, u pravom sportskom trileru punom preokreta, a odluka o pobjedniku čekala se do posljednjeg metra posljednjeg brzinca. Na kraju je Ogier pobijedio sa 6,4 sekunde prednosti ispred Belgijanca Thierryja Neuvillea u Hyundaiju. Trećeplasirani Andreas Mikkelsen zaostao je 39 sekundi, i to zbog problema na posljednjem brzincu, u kojeg je ušao kao vodeći. Ogieru je to druga pobjeda na švedskom snijegu, prvi put pobijedio je 2013. godine.

Ne pamtimo kad je na nekom rallyu čak osam vozača imalo najbrža vremena na brzinskim ispitima, a upravo se to dogodilo u Švedskoj. Devet je puta najbržio bio Ogier, a najbrža su vremena još ostvarili Latvala i Neuville triput, Mikkelsen dvaput te Tidemand, Protasov, Meeke i Kubica po jednom.

Sweden-Mikkelsen01

Latvala je bio najopasniji konkurent Ogieru prvog dana utrke, ali na 9. brzinskom ispitu zapeo je u snijegu i izgubio osam minuta. Do kraja je vozio turistički, a nakon posljednjeg brzinca službeno je odustao, kako bi iskoristio mogućnost iz tehničkog pravilnika da za sljedeći rally u Meksiku pripremu auto s novim komponentama i set-upom.

U pozadini troboja za pobjedu dobro su odvozili Fordovi vozači Tanak i Evans, osvojivši četvrto i šesto mjesto, a između njih se smjestio Novozelanđanin Paddon u Hyundaiju. I oba Citroenova vozača su završila među osvajačima bodova, ali nakon dva rallyja u poretku proizvođača iza Volkswagena je Hyundai, a tek onda Ford i Citroen.

Sweden-Neuville01

Utrku je obilježilo i postavljanje novog rekorda u dužini skoka na Colins Crestu, prijevoju nazvanom po legendarnom Colinu McRaeu. U prvom prolasku je Andreas Mikkelsen skočio 41 metara, a u drugom je Thierry Neuville letio nevjerojatna 44 metra.

U WRC2 kategoriji najbrži je bio Finac Jari Ketomaa s Fordom Fiestom R5, ispred Norvežanina Brynildsena u Fiesti RRC i Ukrajinca Gorbana u Miniju Cooperu S2000.

Istovremeno s utrkom za Svjetsko prvenstvo održavao se i rally povijesnih vozila, a u njemu je pobijedio bivši WRC prvak Petter Solberg. Suvozačica u Fordu Escortu bila mu je supruga Pernilla.