Autosport

Nalazite se ovdje: Početna stranicaAutosportWRC: Sebastien Ogier pobijedio na Sardiniji, nema pravog konkurenta u borbi za naslov prvaka svijeta

Francuz Sebastien Ogier iz utrke u utrku dokazuje se kao pravi nasljednik Sebastiena Loeba, a nakon četiri pobjede u sedam relija jedini je ozbiljni kandidat za titulu prvaka

Na makadamskom reliju na Sardiniji Ogier je pokazao potpunu dominaciju, bio je u vodstvu od prvog do posljednjeg brzinca, a po dobrom starom običaju pobjedi je dodao i najbrže vrijeme na Power Stageu, tako da je zaradio maksimalnih 28 bodova. Nakon sedam relija ima 154 boda, a prvi pratitelj Jari-Matti Latvala je na 90. Iako je na preostalih šest utrka sve moguće, teško da će iskusni Ogier ispustiti ovakvo bodovno vodstvo, pa ga već možemo proglasiti novim prvakom svijeta.

Uzbudljivo će zato biti pratiti borbu za viceprvaka, kao što je i na Sardiniji bila uzbudljiva i neizvjesna borba za preostale pozicije na pobjedničkom podiju. Na kraju su uz Ogier i Ingrassiu na postolje stali Thierry Neuville i Nicolas Golsoul iz Qatar World Rally Teama te Latvala i Anttila iz Volkswagena.

Osim Ogierovog čuvanja prvog mjesta, sardinijski reli bio je pun preokreta. Latvala je najbržim vremenom na kvalifikacijama pokazao da dobro vozi na makadamu, ali već na prvom brzinskom ispitu probušena prednja lijeva guma oduzela mu je skoro dvije minute i završio je na 12. mjestu. Do kraja relija uspio je osvojiti šest brzinaca i herojski se dočepati trećeg mjesta na podiju, s minutom i 48 sekundi zaostatka iza Ogiera. Dakle, da nije imao peh na startu, mogao je konkurirati za prvo mjesto.
No, pehovi s gumama i kvarovima, kao i izlijetanja, su sastavni dio utrkivanja, a sve to izbjegao je mladi Belgijanac Thierry Neuville postigavši najbolji rezultat karijere.

Spektakularno razbijanje gledateljima je priuštio Evgeny Novikov. Bio je na trećem mjestu nakon prvog brzinca, ali razbio se već na drugom. Drugo mjesto je do 9. brzinca držao Mikko Hirvonen, ali na desetom je zapeo na rubu ceste. Ni brojna publika nije uspjela auto izgurati natrag, pa je ostao bez bodova. Na 14. brzincu, u trenutku dok je držao peto mjesto, izletio je treći Volkswagenov vozač Andreas Mikkelsen.

Bez većih problema reli je uspio završiti Robert Kubica, osvojivši drugu zaredom pobjedu u WRC-2 kategoriji s Citroenom DS3 RRC. Abdulaziz Al-Kuwari bio je drugi, pa je zadržao vodstvo u bodovnom poretku, ali odlična forma Roberta Kubice nagovještava da će borba za prvaka do kraja sezone biti neizvjesna.