Autosport

Nalazite se ovdje: Početna stranicaAutosportVN Brazila: Jenson Buttton pobijedio, Sebastian Vettel po 3. put postao svjetski prvak!

VN Brazila: Jenson Buttton pobijedio, Sebastian Vettel po 3. put postao svjetski prvak!

Sjajnom i sigurnom vožnjom Jenson Button je do cilja stigao prvi i pobijedio. Ipak, danas će najviše slaviti Sebastian Vettel koji je postao najmlađi trostruki svjetski prvak u Formuli 1!

Gledali smo izuzetno zanimljivu utrku u Brazilu, posljednju u ovogodišnjoj sezoni Formule 1. Bilo je kiše, staza se sušila, prestizanja kao u priči, izlijetanja također, ugodnih iznenađenja, neugodnih razočaranja. Ništa manje nismo niti očekivali od 20. sezonske utrke u kojoj smo očekivali novog svjetskog prvaka.

Prije nego počnemo s analizom utrke spomenimo kako je ovo bila posljednja utrka Michaela Schumachera u njegovoj dugogodišnjoj karijeru, u kojoj je 7 puta bio svjetski prvak i koji će zauvijek biti zapisan na stranicama auto sporta, u Formula 1 prvenstvu. Michael, hvala ti za sve!

Utrka je počela po oblačnom vremenu. Najavljivala se kiša, i dobili smo je u nekoliko navrata. Upravo je kiša kumovala raznim promjenama na stazi, što nas je kao gledatelje posebno radovalo. Sam start donio je gotovo katastrofu za Vettela, koji je pogriješio i zabio se u Sennu dvaput i ostao bez prednjeg nosa. Ipak, uspio se vratiti u utrku i krenuo osvojiti barem jedan bod, a kako bi ostao vodeći na ljestvici vozača i osvojio novu titulu svjetskog prvaka.

S druge strane Ferrarijevi vozači su krenuli vrlo oštro. Massa je izbio na drugo mjesto, a Alonso je također napredovao. Već nakon nekoliko zavoja pojavila se lagana kišica. U 2. krugu Alonos majstorski obilazi Massu i Webera. U 6. krugu kiša je počela jače padati, a bolidi su počeli izlijetati, prvo Grosjean, pa zatim Webber koji se ipak vratio u utrku. U 9. krugu Vettel je već 6. i u tom trenutku je svjetski prvak. Ali puno toga će se još događati.

U 11. krugu svi su počeli prelaziti na kišne (intermedia) gume, no u 17. se krugu staza ponovo počinje sušiti, kiša prestaje. U 19. krugu Nico Hulkenberg u Force Indiji iznenađuje tada vodećeg Jensona Buttoma u McLarenu i prelazi u vodstvo. U 23. krugu na stazu izlazi Safety Car, puno je krša na stazi zbog stalnog sudaranja, izlijetanja i “otpadanja” dijelova bolida. Safety Car odlazi u 30. krugu.

U 48. krugu Hulkenberg i dalje vodi, ali je napravio malu grešku, što koristi Hamilton i prelazi u vodstvo. U 55. krugu Hulkenberk prestiže Hamiltona na startnoj ravnini, ali u zavoju mu bježi zadnji kraj bolida i udara u Hamiltona, što uh izbacuje iz vodstva. Oba odlaze u boks i nastavljaju utrku, no Hamilton nakon nekoliko krugova odustaje. Tada je na čelo izbio Button, a iza njega dva Ferrarija – Alonso i Massa.

Kiša se počela pojačavati, no i staza je dobra za vožnju. Do kraja nije bilo značajnijih promjena na vrhu. Spomenimo Schumija koji je utrku završio na 7. mjestu i tako se oprostio od od trkaće karijere u Formuli 1. Ugodno iznenađenje bio je i Vitaly Petrov koji je u svom Caterhamu utrku završio na 11. mjestu.